Wynajem pojazdów

Automatyczna skrzynia – jak z nią jeździć

Wielu kierowców rozpoczynających swoją przygodę z motoryzacją uczy się poruszania na manualnym sterowaniu. Z biegiem czasu w głowie zaczyna pojawiać się myśl o przerzuceniu się na automatyczną skrzynię biegów. Często wiąże się to z wątpliwościami dotyczącymi przyzwyczajenia się do nowego sposobu jazdy. W tym artkule postaramy się Ciebie przekonać, że nie jest to powód do strachu, a poruszanie się bez użycia sprzęgła może być wygodną alternatywą dla manualnej zmiany biegów. Dowiedz się jak w intuicyjny sposób nauczyć się korzystania z automatycznej skrzyni i czuć się pewnie za kierownicą!

Poruszanie się bez sprzęgła – co musisz wiedzieć?

Automatyczna skrzynia biegów to coraz powszechniejsze wyposażenie nowoczesnych samochodów, chętnie wybierane przez kierowców o różnym stopniu zaawansowania. Jest to rozwiązanie, które zwalnia osobę prowadzącą z konieczności manualnej zmiany biegów, dzięki czemu może skupić się wyłącznie na jeździe. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów takiego systemu:

  • klasyczny – dla kierowców, którym zależy na najtrwalszym rozwiązaniu,
  • dwusprzęgłowy – rozwiązanie dla tych, którzy lubią połączenie manualnego, jak i mechanicznego sterowania,
  • planetarny – składający się z przekładni i kół zębatych zmieniających przełożenia,
  • zautomatyzowany – wykorzystywany zazwyczaj w niewielkich samochodach,
  • bezstopniowy – dla osób o bardzo spokojnym stylu poruszania się.

Wybór jednego z powyższych rodzajów zależy od preferencji kierowcy, stylu poruszania się, ale również parametrów technicznych konkretnego modelu samochodowego.

Jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów? Przydatne wskazówki dla początkujących!

Początki w poruszaniu się w systemie intuicyjnym lub nagła zmiana z manualnego trybu jazdy, może być przytłaczająca dla kierowcy. Aby ułatwić ten proces przedstawiamy 3 podstawowe wskazówki dla początkujących!

  1. Przyzwyczajaj się powoli do braku sprzęgła i ucz się trzymania lewej nogi na podkładce przy pedałach.
  2. Zwróć uwagę na oznaczenia przy lewarku, wyznaczające konkretne komendy odnośnie położenia skrzyni – P (blokada kół), N (ułożenie neutralne), R (wsteczny), D (jazda do przodu) i wiele innych – ale nie zmieniaj ich podczas poruszania się.
  3. Pamiętaj o regularnej wymianie oleju, a przed każdą podróżą włącz silnik i poczekaj, aż odpowiednio się nagrzeje.