Od kiedy zimowe opony?- cała prawda
Obniżająca się temperatura wpływa na panujące warunki na drodze. Padający śnieg, oblodzenie, duża wilgotność – kierowca musi być gotowy na każdą z tych sytuacji, aby zachować bezpieczeństwo jazdy. Czynnością związaną z taką zmianą warunków atmosferycznych jest m.in. wymiana opon zimowych. Wielu specjalistów z zakresu mechaniki mówi, że powinno się je zakładać po sezonie letnim – dlaczego i kiedy dokładnie tego dokonać? W tym wpisie rozwiejemy wszelkie wątpliwości i obalimy mity związane z zabezpieczeniem kół samochodu.
Opony zimowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
Takie ogumienie kół to specjalnie wykonana obudowa, umożliwiająca bezpieczną, kiedy na drodze panują warunki zimowe. Jest wykonana z kauczuku, który nie twardnieje w temperaturze poniżej 7 stopni, tylko zachowuje miękkość i giętkość, umożliwiając poruszanie się pojazdem. Gumy śnieżne zostały wykonane w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas poruszania się w deszczu oraz na zamrożonych drogach. Dzięki specjalnym rowkom na ich powierzchni charakteryzują się lepszą przyczepnością, co pozwala na skuteczne hamowanie nawet w trudnych warunkach.
Kiedy wymieniać opony zimowe?
Jak sama nazwa wskazuje, tego typu opony powinno stosować się poza sezonem letnim, w okresie jesienno-zimowym. Są one całkowicie nieskuteczne podczas wyższych temperatur i jazdy na rozgrzanej drodze – szybciej się wtedy zużywają, przez co konieczna jest ich częstsza wymiana. Kiedy w takim razie należy je zamontować? Najlepiej w momencie, w którym temperatura na zewnątrz spada do 7 stopni Celsjusza. Zazwyczaj następuje to równo ze zmianą czasu letniego około października. Wszystko zależy od warunków pogodowych, dlatego bacznie je obserwuj i kiedy nadejdzie odpowiedni moment załóż akcesoria ze specjalnie dobranych mieszanek gumy.
Czy zakładanie takiego ogumienia jest konieczne?
Każdy kraj ma własne regulacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa na drodze. W Polsce nie trzeba obowiązkowo stosować opon śnieżnych. Zamiast tego można postawić na gumy całoroczne, pozwalające na jazdę w każdych warunkach. Warto jednak pamiętać o ich regularnej wymianie w przypadku zużycia lub usterki.